Zodpovědné hraní
Sportovní sázení není žádný novodobý trend, nýbrž léty prověřený způsob zábavy, který si užívají lidé po celém světě. Pro většinu lidí se jedná o pouhou volnočasovou aktivitu a zábavu, zatímco jiní berou sázení vážně a snaží se jím uživit. Ať už jste jeden nebo druhý typ, vždy existuje možnost, že si na sázení vypěstujete závislost, a proto je dobré vědět, jak tomu předejít.
Většina lidí si myslí, že se jich závislost netýká, neboť k ní nemají predispozice. Někteří se dokonce domnívají, že mají dostatečně pevnou vůli a nikdy by něčemu takovému nepodlehli. Bohužel, závislost většinou přijde jako blesk z čistého nebe a nikdo před ní není zcela v bezpečí. Většina sázkařů sice nemá problémy se sebekontrolou, nicméně přesto je dobré znát potenciální nebezpečí.
Jak vzniká závislost na sázkách
Popsat celý tento proces není vůbec jednoduché, neboť každého člověka mohou vést k závislosti jiné důvody. Po světě koluje poměrně rozšířená představa, že je závislost na sázkách spojena s touhou po penězích. To nemusí být tak úplně pravda, neboť mnoho závislých sázkařů peníze vůbec nezajímají.
Pokud jste si někdy vsadili a následně sledovali vývoj utkání, pak víte, že celý tento proces provází ohromný nával adrenalinu. V konečném důsledku je prakticky jedno, jestli sázku vyhrajete nebo prohrajete, protože největší roli zde hraje právě ten pocit, který vás provází od podání tiketu do konce utkání. Pravidelná dávka adrenalinu může vést k podobné závislosti, jako je závislost na drogách.
Samozřejmě, i finanční problémy mohou vést k závislosti na sázení. Někteří lidé totiž ve sportovním sázení vidí zdroj rychlých finančních příjmů, což je vede k tomu, že vsadí peníze, které si nemohou dovolit ztratit. Pokud se pak navíc stane (a že se tak stane zcela určitě), že nějaký tiket nevyjde, navýší následnou sázku o ještě větší částku ve snaze dorovnat ztrátu. Takové počínání je ale cestou do záhuby a varuje před ním prakticky každá sázková kancelář i další instituce.
Jak předejít závislosti
Důležitou roli zde hraje určitá sebekontrola a dodržování několika základních pravidel, která by vás měla ochránit před potenciálním rizikem. V první řadě byste měli mít na paměti to, že sázení je jen zábava. Neslouží k řešení finančních problémů a nemělo by ani pohlcovat většinu vašeho času.
- Nastavte si limity – každý máme jiné finanční možnosti, a proto vám nemůžeme říct přesnou částku. Ta se odvíjí od toho, kolik si můžete dovolit ztratit v případě prohry. Všechny české sázkové kanceláře nabízí možnost nastavení sebeomezujících limitů. Neberte je na lehkou váhu a nastavte si je raději přísněji, abyste později nelitovali.
- Nesázejte s vidinou výdělku – dopředu počítejte s tím, že peníze, které na hráčský účet vložíte, můžete prohrát.
- Dejte si pauzu – najděte si svůj oblíbený sport, kterému rozumíte a pokud na něj zrovna nejsou vypsány žádné zápasy, dejte si od sázení pauzu. Rozhodně nesázejte na všechno, co vám přijde pod ruku.
- Nesnažte se dohnat ztrátu – každý sázkař má lepší a horší období, ale pokud prohrajete víc sázek v řadě, nesnažte se tuto ztrátu dohnat. Dejte si pauzu a zítra začněte od nuly.
En analysant vos réponses à ces questions, vous devez savoir s’il y a lieu de vous inquiéter ou pas. Si c’est le cas, des solutions existent heureusement pour vous remettre sur les rails.
Pomoc v případě nouze
Pakliže na sobě nebo na někom jiném zpozorujete příznaky závislosti, obraťte se na jednu z následujících organizací, které vám dokáží pomoci:
- +420 775 122 273
- [email protected]
- TIC „Bílý dům“, Žerotinovo náměstí 6, Brno
- +420 775 122 273
- [email protected]
- Elišky Machové 1165/36 Brno 616 00
Pamatujte, že se závislostí nemůžete bojovat sami, proto se v případě problémů neváhejte obrátit na odbornou pomoc. Gamblerství není žádným projevem slabosti hráče, ale je třeba si přiznat závislost a aktivně ji řešit.